1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükakın: “Engin Bey başkanlığı bana bırak, rol çalma”
Büyükakın: “Engin Bey başkanlığı bana bırak, rol çalma”

Büyükakın: “Engin Bey başkanlığı bana bırak, rol çalma”

Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında Engin Taşdemir'in sözleri üzerine Başkan Büyükakın “Engin Bey başkanlığı bana bırak, rol çalma” ifadelerini kullandı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı meclisi Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında toplandı. Daha önce sadece dini bayramlarda ücretsiz olan belediyeye ait ulaşım araçları alınan kararla birlikte bundan sonra milli bayramlarda da ücretsiz olacak. Meclisin ikinci oturumu 23 Mayıs Perşembe günü saat 18:00’da yapılacak. Meclise sonrasında iftar yemeği verilecek.

KOMİSYON TEKLİFİ RET ETTİ

İlimizdeki öğrencilerin ulaşım ücretinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması teklifi komisyonda reddedildi. Komisyonda AK Parti üyelerinin oylarıyla bu öneri reddedilirken bu kararın gerekçesi ise ücretsiz ulaşımın mevzuata aykırı olması olarak gösterildi. Bunun üzerine CHP grubu ücretsiz ulaşım yerine sembolik bir ücretle taşımayı önerdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, önergesinde "Yüce meclisin halka rağmen siyaset yapılmaz anlayışıyla hareket ederek ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve gelir adaletsizliğinden ötürü eğitime katkı olması açısından Kocaeli'de yaşayan tüm öğrencilerimizden toplu taşıma ücretlerinde 50 kuruş alınmasını, özel halk otobüslerinin de bu konuda zarar görmemesi için aradaki farkın Büyükşehir bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz” dedi.

ak-parti-grubu-(2).jpg

SİYASİ MALZEME YAPMAYIN

Sözlerini sürdüren Taşdemir, “Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılı bütçesi 3.390.000.000 TL'dir. Bu kadar devasa bütçesi olan belediyemizin makam aracı vb. gereksiz harcamalarını kısıtlayarak öğrencilerimize katkıda bulunması elzem bir durumdur" dedi. AK Parti grubunun teklifle ilgili siyasi cevaplar vermesi üzerine tekrar söz alan Taşdemir, “Başkanım biz bir teklif sunduk. Kabul edilir veya edilmez bunu lütfen siyasi malzeme yapmayın” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, Taşdemir’e “Engin Bey başkanlığı bana bırak, rol çalma, bunları ben söylerim” dedi. Öğrencilere ulaşımın 50 kuruş olması ile ilgili önerge komisyona havale edildi.

SUYU DAHA UCUZ VERMEK İSTERİZ

CHP grubunun geçen dönemin son meclis toplantısında öğrencilere ulaşımın ücretsiz olması önergesi de mecliste görüşüldü. Komisyonda bu teklife ret kararı çıkan teklif ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Kanun gereği ücretsiz taşıyamayız. Eğer bunu yaparsak yarın Sayıştay gelir, meclise zimmet kararı çıkar. Planlama yapmadan direk bedava taşıyalım dersek olmaz. Öğrenciyi ve vatandaşı daha ucuza taşıyalım. Suyu daha ucuza verelim tabi ki isteriz. Aslında biz 2,5 yıldır öğrenci ulaşımında zam yapmadık. Aslında biz tersinden indirim yapıyoruz. Oturup konuşalım. Bu yaklaşımınız için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

chp-grubu-(2).jpg

KURAN KURSU TARTIŞMASI

Başiskele Belediyesi Şehit Ekrem Mahallesi’nde bulunan belirli parsellerde imar planı raporuna CHP grubu muhalefet şerhi koydu. CHP grubu adına konuşan Orhan Tanış “Bölgenin sosyal donatı alanı olduğunu söylerken Tanış’a cevap veren Tahir Büyükakın “Burada sorunun Kur’an Kursu açılması mı?” dedi. Konu ile ilgili son olarak konuşan CHP grubu üyesi Ünal Özmural, “Cemaatler ile ilgili Türkiye’nin neler yaşadığını gördük. Sıkıntı buradan başlıyor. En kötüsünü 15 Temmuz’da yaşadık. Cemaatlere tepkimiz buradan geliyor. Tabiki camii altında ticarethane açılacağına Kur’an Kursu açılsın ama bunları cemaatler yapmasın” dedi.

5 DANIŞMANI VARDI

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Belediye Başkan Danışman ücretleri ile ilgili raporu okunduğu sırada CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir söz alarak “Sayın Karaosmanoğlu’nun 5 danışmanı vardı. Bu danışmanların çok büyük masrafları oluyordu. Yaptığımız araştırmalarda 5 danışmanın aylık 100 bin liraya yakın maliyeti olduğunu gördük. Bu konudaki hassasiyetinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi. AK Partili meclis üyesi Berna Abiş, Vergi Dairesi Başkanlığı Satış Komisyonu üyesi olarak seçildi.

42 MİLYONLUK PROJE NE OLDU?

Taşdemir “Karamürsel Merkez ışıklarda D-100 karayolu üzerinde yapılması düşünülen ve 42 milyon TL’ye mal olacak battı çıktı projesi Mayıs 2018 yılında başlamış ancak iş tamamlanmadan çalışmalar Şubat 2019 tarihinde durdurulmuş ve yüklenici firma ile yapılan sözleşme fesih edilmişti. Seçim döneminde bu proje ile ilgili ikinci bir ihale yapılacağı söylenmişti. Bu projenin gerçekleşme oranı yüzde kaçtır? Yüklenici firmaya ne kadar para ödenmiştir. İkinci ihale ne zaman yapılacaktır? Kamu zarara uğratılmış mıdır?” dedi.

mustafa-kurt.jpg

‘YETER BİZ DE EKMEK YİYORUZ’

Ramazan Bayramı'nda Kocaeli’de toplu taşımanın ücretsiz olması ile ilgili meclise sunulan önergeye CHP grubu 19 Mayıs’ın da eklenmesini istedi. Bu istek kabul edilirken, verilen önergeler de kabul edildi. Meclis toplantısına katılan Otobüsçüler Derneği Başkanı Mustafa Kurt ulaşımın ücretsiz yapılmasına tepki göstererek “Yazık, günah, esnaf ekmek yiyor. O bedava bu bedava yeter artık. Biz de çok zor durumdayız” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise “Mustafa Bey meclise katılma hakkınız var ancak söz alma hakkınız yok” dedi.

GEBZE’DE CEMAAT TARTIŞMASI

Gebze Belediyesi’nin sınırları içerisinde bulunan Adem Yavuz Mahallesi'ndeki imar planı paftasının nazım imar planı değişikliği ile ilgili raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Gebze’de bu değişiklik ile ilgili yurt yapması planlanan Hicret Vakfı’na benzer cemaatlere tepki gösteren CHP grup üyesi Orhan Tanış, “Bu tür cemaat ve vakıflar denetlenmiyor. Sürekli olumsuzluklar oluyor. Vatandaşların kurs ve yurt ihtiyacının derneklerden karşılanması doğru değil, bunu devlet yapmalı. Devlet bu sorumluluğu derneklere yükleyerek sorumluluktan kaçamaz. Bu ve benzeri talepler uygun değil. Önümüzde bir Türkiye gerçeği var. Bunlar denetlenmiyor ve bilinmez” dedi.

‘200 MİLYON YILLIK YERİ KATLETMEYELİM’

Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçen Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili maddeye şerh koyan CHP adına konuşan Orhan Tanış, “Söz konusu tahribat önlenebilir. Bu yolu biraz kuzeye ötelersek birkaç kilometre mesafe uzatarak ama o tahribat da olmayacak. Bu yolun ötelenmesinde kamusal yarar vardır” dedi. Başkan Büyükakın ise “Mevcut olan eski İstanbul yolunu genişletmek için biz bunu işletelim. Bahsettiğiniz güzergah değişikliği için Ulaştırma Bakanlığı ile görüşelim” diye konuştu. Maddeyle ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “200 milyon yıllık geçmişi olan bir yer. 200 milyon yıllık bir yeri katletmeyelim” dedi.

‘MÜLKİYET SORUNU ÇÖZÜLDÜ’

İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun, Gebze Belediyesi, Yavuzselim (Mustafapaşa) Mahallesi’nde rezerv yapı alanı ile ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Kentsel dönüşüm uygulanacak alanlarda öncelikli tapu ve hak sahipliği sorunları çözülmelidir. Daha sonra diğer işlemler başlamalıdır. Kentsel dönüşümde halkın rızası ve konunun meşruiyeti öncelikli olmalıdır. Halkın rızası alınmadan yönlendirmek olur. Bu da kentsel dönüşüm konusu başarılı olamaz” dedi. Ardından söz alan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Mülkiyet sorununu çözdük. Tapular verilmeye devam ediyor. Halk meclisinde temayül yoklamasında bir sonuç elde ettik. Vatandaşlarımızın önerilerini aldık. Kentsel dönüşüm isteyip istemediklerini sorduk” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARDA ULAŞIM ÜCRETSİZ

AK Partili meclis üyeleri Yaşar Çakmak ve Mustafa Soydabaş’ın teklifi ile Ramazan Bayramı’nda belediyeye ait toplu taşıma otobüsleri, tramvay, vapur, yolcu motorları, Ulaşım Park’a ait (200 İzmit-Kartal, 250 Otogar-Sabiha Gökçen, 250G Gebze Otogar-Sabiha Gökçen Havaalanı hattı hariç) hatlarının 3 gün boyunca ücretsiz olarak hizmet vermesi oy birliği ile kabul edildi. CHP grubunun 19 Mayıs’ta da ulaşımın ücretsiz olması teklifi kabul edildi. Ardından söz alan Başkan Büyükakın, “Dini bayramlara ilave olarak milli bayramlarda da artık belediyeye ait araçlarda ulaşım ücretsiz olacak. Sadece bayram günlerine mahsus olmak üzere taşımanın ücretsiz olması önergenin düzeltilerek oylanmasını öneriyorum” dedi. Önerge oy birliği ile kabul edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum