1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. Belediye başkanlarından beklentimiz ne?
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

Belediye başkanlarından beklentimiz ne?

A+A-

Refah Partisi Döneminde siyasetin içinde olan, siyasette zorluklarla mücadele dönemini yaşayan bir aileye sahip olduğum için, çocukluğumdan beri siyasi konulara hiç yabancılık çekmedim. O günleri babamdan çok dinledim:

“1994 yılı, sen henüz 4 yaşındasın. Biz vatan için, bayrak için, diriliş için, bu ülkeye borcumuz var anlayışıyla koşturuyoruz. O yıl, Refah Partisi yerel seçimlerde çok önemli başarılara imzasını atıyor; Ankara ve İstanbul’la beraber birçok ili kazanıyoruz. Sonra Ak Partimiz aynı hızla geliyor, önce genel seçimler sonra yerel… Başarıları katlanarak artıyor… ”

“3 Kasım 2002” tarihini hiç unutmam. Günün aymasıyla birlikte evde bir telaş başlıyor. Kahvaltılar muhabbetle yapılıyor ve seçim için sandık başına gidiyor evin büyükleri. Saatler sonra camdan babamı görüyorum. Yüzündeki mutluluk ifadesinin tarifi mümkün değil. Bir insan niye bu kadar mutlu olur?

“Ülkesinin insanlarını daha iyi bir gelecek beklediğine” inandığı için…

Sonra, Ak Parti birbiri ardına reformları devreye sokuyor ve ikinci sandık galibiyetini, 2004’teki yerel seçimlerde alıyor.

O günlerden, bu günlere…

Başkan Erdoğan: “Biz sadece bugünün şehirlerine, bugünün insanına, bugünün Türkiye'sine karşı sorumlu değiliz. Bizler bugünden yarını imar etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz.” Sözlerini ilk yıllarda hep yineledi ve öylede oldu.

Fakat, ilk yıllarda ihtiyacımız olan neydi?

Hizmet, altyapı ve aslında klasik belediyecilik. Ak Parti bunu çok iyi başardı.

Peki, şimdi belediyelerden beklentimiz ne?

Bunu yine Erdoğan söylüyor:

*2004'te AK Parti'yi yerel yönetimlere taşıyan ruh canlandırılacak. O dönemde başlayan ve marka haline gelen "AK Parti belediyeciliği" hizmetler bazında günün koşullarına göre revize edilecek. (Klasik belediye hizmetlerinin ötesine geçen, özgün çalışmalar yapan, yaratıcı, farklı ve yenilikçi olan bir belediye başkanı istiyoruz.)

* Belediye başkanlarından sabah namazından gece yatana kadar zamanlarının büyük bölümünü vatandaş ile geçirmeleri istenecek. Başkanlar namazdan sonra esnafı ziyaret edip sabah çayını esnaf ile içip kahvaltısını yapacak. (Esnafın, iş adamının, ev kadınının, okula giden çocuğun dertlerine vakıf olan bir belediye başkanı istiyoruz.)

*** Siyah plaka ve makam arabasının yansıttığı resmiyetten uzak durulacak. Halktan kopuk bir görüntünün oluşmasına asla izin verilmeyecek. (Lüks makam araçları kullanmayan, makam aracından inmeyi bilen belediye başkanı istiyoruz)

* Başkanlar vatandaşın her zaman ulaşabileceği, sorunlarını dinleyecek mesafede olacak. Bunun için gerekirse haftanın belli günleri halk günü yapılacak. Herkes randevusuz gelip sorunlarını anlatacak. Sorunların çözülmesi için anında talimat verilip, takip edilecek. (Derdimizi anlatacak yerellikte olan, şehre sükûnet ve huzur getiren bir belediye başkanı istiyoruz.)

* Yardıma ihtiyacı olan, yoksul vatandaşlara özel önem gösterilecek. Başkanlık yaptığı yerde kimin ne durumda olduğunu bilecek ve ona göre hemen yardım edecek. (Şehrine özel ilgi gösteren belediye başkanı istiyoruz.)

* Vatandaşın elektrik ve su sıkıntıları, yollardaki çukurların kapatılması gibi sorunlarına öncelik verilecek. Hizmetler ile ilgili en küçük bir sıkıntı bile ortaya çıkmayacak. (Şehrinin yollarını bilen, kolay, hızlı ulaşımı ve yayayı önemseyen belediye başkanı istiyoruz.)

*** İhale, imar gibi konularda algı operasyonlarına neden olunabilecek işlerden uzak durulacak. (Kim daha az yedi, kim daha az eşini dostunu akrabasını belediyeye yerleştirdiyse o daha iyidir anlayışında değil, milletin parasını yemeyen, yenilmesine izin vermeyen, vereceği hesabın sadece sandıkta değil ötelerde de olduğunu bilen belediye başkanı istiyoruz.)

Şehrimizdeki belediye başkanlarını bu sorular dâhilinde bir değerlendirin. Tüm isteklerimizi karşılayan bir belediye başkanı var mı? Bu sorunun benim nezdimdeki cevabını ilerleyen günlerde yazıyor olacağım.

Sevgiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.