1. YAZARLAR

  2. Nihal Paşalı Taşoğlu

  3. Bana iletişimsizliğin fotoğrafını çekebilir misin?
Nihal Paşalı Taşoğlu

Nihal Paşalı Taşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Bana iletişimsizliğin fotoğrafını çekebilir misin?

A+A-

“Bana mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin?” diyor ya ünlü şair. Benim de, iletişim festivali bünyesinde yapılacak fotoğraf sergisinin temasını düşünürken aklıma bu söz geldi.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak bu yıl 24-25-26 Nisan tarihlerinde 2.sini gerçekleştireceğimiz İletişim Festivali’nden daha önceki yazımda bahsetmiştim. Yazıyı okuyanlar hatırlayacaktır. Festivalde, bir ses yarışması, bir fotoğraf yarışması ve bir de reklam filmi yarışması yapılacağını duyurmuştum. Fotoğraf yarışmasının konusu “iletişimsizlik”. Öğrenciler, iletişimsizliğin fotoğrafını çekmeye çalışacaklar. İletişimsizliği anlatacak bir fotoğraf çekmek çok kolay değil elbet. Belki mutluluğun resmini çizmek kadar zor. Olsun, yine de umutluyuz, iletişim çağında iletişimsizliği anlatacak bir fotoğraf karesinin peşindeyiz. Çok fazla fotoğraf başvurusu olmadı. O yüzden ben de buradan duyuruyorum. İletişimsizliğin fotoğrafını çekebilirseniz ilef’18 sosyal medya hesaplarından ilgili öğrencilerimize ulaştırabilirsiniz.

cb4529a4-4be6-48c6-8e57-183c65885a62__048cb865-e66a-45ab-88a5-5c6aea1c4ae9.png

GÖLCÜK VİZYON 2023 Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu
 
Gölcük Vizyon 2023 projesi; Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi’nin bir araya gelerek kente sanatsal, kültürel ve toplumsal olarak değer kattığı örnek bir proje. Yıllardır bu projenin basın ve halkla ilişkiler çalışmalarını iletişim fakültesi olarak üstlendik ve bu sayede hem üniversitemizin güzide öğretim üyelerinin uzmanlık alanlarında yürüttükleri projelerle kentin gelişimine katkı sağlamasına hem de projelerde çalışan genç akademisyen ve stajyerlere de uygulamalarla deneyim kazandırmasına tanıklık ettik. Bu projelerin tanıtılmasında, hedef kitlesiyle buluşmasında ve onların gözünde farkındalık oluşturmasında rol aldık. Halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo-sinema ve gazetecilik öğrencileri bu projeleri tanıtmak için organizasyonlarda yer aldı, basın duyuruları hazırladı, afişler tasarladı, sosyal medya hesaplarını yönetti, yerel ve ulusal basında haber ve röportaj olarak yer almaları için çaba gösterdi, haberler kurgulandı, arşivlendi, tanıtım filmleri üretildi, kitaplar, kataloglar hazırlandı. Tabii ki, projenin başarıya ulaşmasında hem Kocaeli Üniversitesi yöneticileri, hem Gölcük Belediyesi Başkanı ve ekibi, hem de Gölcük Kent Konseyi’nin özverili çalışanlarının payı çok büyük. Ancak, hem belediye hem de kent konseyinde tüm projelerin koordine edilmesinde kilit rol oynayan ve proje trafiğini titizlikle ve profesyonelce yürüten E.Fatih Bayram Bey’in çabalarını da ayrıca takdir etmek gerekir. O olmasa, üç kurumu proje çatısında bir araya getirip uzun soluklu ilerleme sağlamak bu kadar kolay olmayabilirdi.

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında her yıl 10 ile 15 proje üretiliyor, proje yürütücülüğünü üniversitemiz hocaları yaparken uygulamada üç kurum da aktif rol alıyor. Bazı projeler gelenekselleşti, kentle bütünleşti ve artık her yıl yenisinin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Her yıl yaz aylarında gerçekleştirilen Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu ile Ali Özbay MYO hocalarının gerçekleştirdiği Seramik Sempozyumu Gölcük Vizyon 2023’ün en uzun soluklu ve en tanınmış projeleri. Bunun dışında eğitim fakültemiz tarafından titizlikle yürütülen rehberlik uygulamaları, engelli çocuklara yönelik rehabilitasyon çalışmaları ve kente görsel kimlik kazandıran mimarlık projeleri de akılda kalan ve iz bırakan projeler arasında.

2016 yılında bu başarılı projelere Takı Sempozyumu da eklendi.  “3. Uluslararası Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu” 17-19 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak ve uluslararası düzeyde yürütülecek sempozyum, Türkiye’den ve yurtdışından 2’si yabancı 6 sanatçıyı Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Değirmendere/Gölcük yerleşkesinde ağırlayacak.

Sempozyum yürütücülüğünü ise Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerinden değerli dostum Dr. Öğr. Üyesi Mine CAN yapıyor. Önceki yıllarda da bu sempozyumu başarıyla yürütmüş ve bir dönem Seramik Sempozyumu’nun yürütülmesine de katkı vermiş değerli hocamızın hazırladığı sempozyum onun becerikli elleriyle bu yıl da dopdolu.

Sempozyumun resmi açılış töreni Ünlü Arkeolog Altan TÜRE’nin katılımıyla bugün saat 14:00’da Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Toplantı Salonunda yapılacak. Sempozyum açılış günü ayrıca ve kuyumculuk ve takı tasarımı ile uğraşan sanatçı ve akademisyenlerin eserlerinden oluşan bir Karma Sergisi gerçekleştirilecek. 18 ve 19 Nisan tarihlerinde sanatçılar kuyumculuk atölyesinde uygulamalarda bulunacaklar. Sanatçıların meydana getirdiği eserler 19 Nisan 2018 Perşembe günü saat 18:00’da Değirmendere Sanat Evi’nde yapılacak Sempozyum Kapanış Sergisi ile izleyenlerin beğenisine sunulacak. Kuyumculuk ve takı tasarımı ile ilgiliyseniz bu etkinliği kesinlikle kaçırmayın.

cb4529a4-4be6-48c6-8e57-183c65885a62__43c980ab-f14d-4cb2-a975-c5bb10b5b42d.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları