1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağdat’tan Kocaeli’ye uçuşlar başlıyor
Bağdat’tan Kocaeli’ye uçuşlar başlıyor

Bağdat’tan Kocaeli’ye uçuşlar başlıyor

Turizm Çalıştayı'nın son gününde müjde veren Vali Hüseyin Aksoy, “11 Ekim Cuma itibariyle Bağdat’tan Kocaeli’ye bir uçuş olacak. Haftada bir gün karşılıklı uçuş başlayacak. Bu uçuşlar medikal turizme katkı sağlayacak” dedi

A+A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Kocaeli turizminin 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların belirleneceği iki gün süren Turizm Çalıştayı dün sonlandı. Çalıştayın son gününde Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Turizm Çalıltayı sonuçlarının sunumunu gerçekleştirdi. Çalıştayın genel değerlendirilmesini yaptı. Başiskele’de bulunan Tryp by Wyndham Otel’de yapılan Kocaeli Turizm Çalıştayına; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Başiskele İlçe Kaymakamı Atila Kantay, İzmit İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, ilçe kaymakamları, çok sayıda turizm temsilcisi katılım sağladı.

katilim-(1)-043.jpg

EN BÜYÜK SORUN ULAŞIM

Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Bilsen Bilgili katılımcılara sunum gerçekleştirdi, “Çalıştayımızın iş turizmi masasından çıkan raporlara göre; iş turizmi ziyaretçisi en fazla olan iller arasında Kocaeli yer alıyor. Bu amaçla gelen ziyaretçiler yalnızca iş amacında bulunuyorlar. Varsa vakitleri İstanbul’a gidiyorlar. Ortalama 1 kişi oluyor, 1, 5 gün kalıyorlar. Temel sorun kalma sürelerini nasıl uzatabiliriz buna cevap aramalıyız. Kocaeli’de kalınmamasının sebebini turizm masamızın temsilcileri alt yapı ve üt yapı yetersizliğine bağlamış, ulaşım sorunun en büyük etken olduğunu söylemiş” diye konuştu.

STİCKER YA DA MİNYATÜR

Bilgili konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Kentimize gelen turistlerimiz iş dünyamız ile ortak çalışma olmaması dolayısıyla gidecekleri yerleri kentimiz ile ilgili sembolleri götüremiyor. Şehrimizi sembolize eden en azından sticker ya da minyatür yapılar gibi ürünler olmalıdır. Çalıştayımızda masa katılımcılarımız gerçekten dolu doluydu. Burada Kocaeli’mizin zengin yönleri masalara da yansıyordu. Mesela Tavşancıl’daki 14’üncü yüzyılda kurulmuş bir köy, Santa Barbara’lara kadar aslında o kadar çok değerimiz var ki dünyanın her yerine gidebilecek, bunu gerçekleştirdiğimizde büyük bir destek olacak. Masadan çıkan bir diğer konu da aslında kültür yollarımızın eksik olmasıdır. Bir diğer konu kültür turizmi ile oluşturulacak yerlerdeki alt yapı, otopark gibi sorunların bulunmasıdır.

degerlendirme.jpg

DOĞA VE SPOR TURİZMİ

Kültürümüzü yansıtacak yiyecek, içecek yerlerinin olması ve bu çalışmaların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu masadan çıkan temel şeye baktığımızda, envanter tur paketlerinin bulunmaması, iş turizmine gelen ziyaretçilerimizi bir kültür turuna katacak bir tanıtım çalışmamız yeteri kadar bulunmuyor. İşletmeler noktasında ve rehberlik hizmetlerinde yeterli çalışmalar gerekiyor. Bizim kentimizin kültürünü tanıtacak özel rehberler yetiştirmemizin önemi de öne çıkıyor. İş turizmi büyük lokomotif bir role sahip. Doğa turizmine baktığımızda spor turizmiyle doğrudan ilişkilidir. Yine öne çıkan bir diğer turizm türü de medikal turizmidir ve kendisi ile ilgili birçok turizm çeşidini canlandıracak bir turizm çeşididir. Analizlerimize baktığımızda aslında 4 mevsim Kocaeli sözünün ne kadar doğru olduğunu görüyoruz”

KENTE GÖÇ MÜZESİ KURULACAK

Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi “Turizm, kentin bunu sahiplenmesi ve konuşmasıyla hareketlenecek bir sektör. Önümüzde ki süreci çalıştaydan ortaya çıkan başlıklarla çalışmalarımızı yönlendireceğiz. Turizmde tesisler, potansiyeller önemli. Ama bu potansiyeli anlatamıyorsanız çokta önemli değil. Tanıtım stratejisinin Kocaeli’de yeniden değerlendireceğiz. Daha fazla turistin gelmesi için çalışma ortaya koyacağız. Kocaeli’de şu an 7 tane müzemiz var. Atatürk ve Redif, Arkeoloji ve Etnografta müzesi bunlardan biri. Atatürk ve Redif müzesi içinde Etnografya müzesini alacağız. Arkeoloji müzesini ayırarak büyüteceğiz. Kentimize göç müzesi kurmak için ön çalışmalarımız var.”

huseyin-aksoy-003.jpg

TURİZM İLELRDEN ÇALIŞTIM

Turizm çok yoğun illerde çalıştım. Farklı farklı kültürler gördüm. Turizm konusu üzerinde çalışması tartışılması gereken bir konu. Kentin turizmi konuşuyor olması çok önemlidir. Bu çalıştayın en büyük katkısı turizmin daha çok konuşulur hale gelmesini sağladı. Cengiz Topel Havalimanı’mızın hareketlenmesi için çalışma yaptık, dosya hazırladık. O konuda fazla yol kat edemedik. İç hatlarda maaliyetin yüksek olması sebebiyle havalimanı yanaşmıyor. Bu 11 Ekim Cuma itibariyle Bağdat’tan Kocaeli’ye bir uçuş olacak. Haftada bir gün karşılıklı uçuş başlayacak. Bu uçuşlar medikal turizme katkı sağlayacak”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.