1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Antepliler konfederasyonu ilk bölge başkanlığını açtı
Antepliler konfederasyonu ilk bölge başkanlığını açtı

Antepliler konfederasyonu ilk bölge başkanlığını açtı

Gaziantep Dernekler Konfederasyonu Güney Doğu Bölge Başkanlığı binası açılışı, kültür ve medeniyetler şehri olan Antep’te Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'nin de katıldığı törenle gerçekleşti

A+A-

Bundan tam 3 yıl önce Kocaeli’nde kurulan ve başkanlığını işadamı Hasan Özaygut’un yürüttüğü Gaziantep Konfederasyonu, ilk bölge başkanlığını Antep’te açtı. Genel Merkezi Ankara’da bulunan Konfederasyon, bundan sonra Samsun, İzmir, Ankara, İstanbul ve Adana’da açacağı şubelerle, Türkiye genelindeki tüm Gazianteplileri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Antep’de açılan ilk şube ise Seferpaşa Mahallesi Araptarlı Sokak No:19 adresinde bulunuyor. 300 metre karelik bina, Şömineciler Kralı Hürsan Şömine’nin sahibi aslen Gaziantepli olan ve İstanbul’da yaşayan Yazar Ali Araptarlı’ya ait idi ancak Arapatarlı konfederasyona binasını Anteplilere hizmet etmesi için ücretsiz olarak verdi. Gaziantep Harbinde sığınak olarak kullanılan binanın inşası kilit taş usulüyle yapılmış özel bir mühendisliğe sahip. Ayrıca Şömineciler Kralı yazdığı kitabı imzalayarak okuyucusuna verdi. Kitaplardan elde edilen gelirlerin ise öğrencilere burs olarak döneceği ifade edildi.

ferderasyon-.jpg

KOCAELİ’NDEN KATILIM

Kocaeli başta olmak üzere İstanbul ve Marmara’da bulunan Gaziantepliler dernekleri konfederasyon binalarının açılışı için Gaziantep’e gitti. Kocaeli’nden de gazetecilerinde katıldığı açılış töreninde, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeseci, Marmara Gaziantepliler Derneği Başkanı Adnan Gültekin, Konfederasyon Genel Sekreteri Nurhayat Yazıcı, Kocaeli Gaziantepliler Derneği Başkanı Ahmet Öner, Sakarya Gaziantepliler Derneği Başkanı Mehmet Durak, Gaziantep Dernekler Federasyonu Güneydoğu Bölge Başkanı Bilal Helvacı, dünyaca tanınan Yazar Şömineciler Kralı Ali Araptarlı, dernek yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

150-yillik-bina-.jpg

48 BİN ÜYESİ VAR

Gaziantep Dernekler Konfederasyonu Başkanı Hasan Özaygut, “Konfederasyonumuzun altında İstanbul Gaziantep il ve ilçe dernekleri federasyonu, Bedensel Engelliler Federasyonu, İnsan hakları Federasyonu bulunuyor. Konfederasyona bağlı 48 bin üyemiz var. Gaziantep’in dışında Türkiye’nin diğer illerinde 550 bin Gaziantepli yaşıyor. Gaziantep nüfusuyla beraber toplam 3,5 Milyon Gaziantepli bulunuyor. Sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek, Gazianteplilerin yöresel, kültürel faaliyetlerini yaşatmak ve ülke birliğini sağlamak amacıyla 6 ilde daha konfederasyon binasının bölge başkanlığı açacağız. Ayrıca diğer illerde de temsilcilikler açmaya devam edeceğiz” dedi.

ANTEP İÇİN HERŞEYE VARIZ

Şömineciler Kralı Ali Araptarlı kürsüde yaptığı konuşmada, “50 yıldan beri İstanbul’da yaşayan bir Gaziantep sevdalısıyım. 19 yaşıma kadar Antep’te bulundum ve 51 senedir İstanbul’dayım. Buraya olan aşkımız ilişkimiz bitmeden devam etti. Gazi Araptarlı Hasanın torunumsun dersin ama ben oğluyum kendisinin. Bizim çocuklarımız ve yeğenlerimiz buraları geliştirdiler. Bunları görünce mutlu oluyoruz. Araptarlı sokağı elimizden gelindiğinde restore ettik. Gaziantep’le ilişkimi kesmemek için her türlü çabayı gösteriyorum. 1985’te en küçük bir ilçenin dahi İstanbul’da dernekleri varken bizim niye yok diye hayıflanırdım. Bana bugün böyle bir şey yapacaklarını söylediklerinde çok mutlu olduk Antep için her şeye varız” diye konuştu.

TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDE OLMA HAYALİ

Gaziantep Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Hasan Özaygut açılışta yaptığı konuşmada, “Burada olmaktan mutlu olduğumuz bir anı yaşıyoruz. Antep’i yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ali Araptarlı’nın her zaman desteğini hissediyoruz. Gaziantepli hemşerilerimiz ve sivil toplum kuruluşu başkanlarımızın burada oldukları için teşekkür ederiz. Konfederasyonumuzun kurulması zorlu bir süreç içerisinde geçti. İnşallah Kocaeli’nde bu işin fitili ateşlendi, İstanbul’da bölge başkanlığımızı da açacağız şimdi Güneydoğu Bölge başkanlığımızı açıyoruz. İnanıyoruz ki dünyada 180 var oralarda da olacağız” sözlerini kullandı.

ANTEP RUHUNU YAŞATMAK ÖNEMLİ

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeseci, “Gaziantepli olmak bir ayrıcalık. Geçmişte büyüklerimle konuşurdum bizim aile büyüklerimiz arasında sadece çocuk ve kadınlar kalmış Fransızlara karşı mücadelemizde ama biz Antep’i boşuna Gaziantep yapmadık. Buradaki Gaziantep ruhunu yaşatmak ve el ele vermek çok önemli. Birlik ve beraberliği sağlamak çok önemlidir. Antepli olduğumuzu her yerde belli edeceğiz. Her yerde söylüyorum sizlerde söyleyin. Yeni şubemizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.