1. YAZARLAR

  2. Serkan Sıdal

  3. Aklımızı başımıza almak zorundayız!
Serkan Sıdal

Serkan Sıdal

Yazarın Tüm Yazıları >

Aklımızı başımıza almak zorundayız!

A+A-

Şuan Türkiye'de hemen herkes elinde çekiç ile geziyor, nerede bir çivi görürse acımadan indiriyor. Bu iyi bir ruh hali değil. Sükunet ve karşılıklı saygı önceliğimiz olmalı ama tabi ki önceliğimiz bu değil.

Şöyle bir bakıyorum da trafikte, siyasette, sokakta, hastanede, adliyede, bilhassa da sosyal medyada, yani hemen her yerde, insanlarımızın üzerinde bir gerginlik ve cinnet hali var.

Bir birine karşı anlayış ve tahammül sınırlarımız çok ama çok düşük. Kimse kimseyi beğenmezken, arkadan konuşma ve iftiralarda almış başını gitmiş.

Bu durum şuan toplumsal yaşantımıza ciddi manada zarar veriyor.

Farklılıklara karşı düşmanca tavırlar ise hem siyasal hayatımızı zorluyor, hem de demokrasimizin gelişimine ket vuruyor.

Yıllarca yazarlık yapan ben, fikirlerimden dolayı onlarca insanın hışmına uğradım. Beni dinleme ve tartışma gereği bile duymadılar. Ön yargılarla hayatlarından çıkarmayı tercih ettiler.

Çünkü bu kitle tartışmayı sevmiyor, kendi fikirlerine uymayan insanları derhal yok sayma kolaycılığını seçiyor ve başlıyor her yerde kötülemeye, dedikodu yapmaya…

Aynı şey şuan siyasilere ve iş adamlarına karşı da uygulanıyor. AK Parti’de siyaset yapıyorsanız kesinlikle kirlisinizdir, ihale alıyor, cukkayı dolduruyorsunuzdur. Gerçekte herkes öyle mi, tabi ki değil.

Veya büyük bir şirket sahibi iseniz ve devlet ihalelerine giriyorsanız, kesin sizi iktidar zengin yapmıştır. İşinizi düzgün yapmanızın, kurumsallaşarak büyümenizin hiç bir önemi yoktur.

Aynı şekilde mesela CHP’li iseniz. Bir kitleye göre dinsizsinizdir.

Bu örnekleri çoğalta biliriz ama anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.

Toplumda ispata gerek bile duymadan insanlara iftira atmak o kadar normal bir hal aldı ki, dinimizin yasakladığı “gıybet” rutin bir davranış oldu.

Hele de bugünlerde. İnsanlar sevmediklerini FETÖ’cü ilan etmek üzerinden öyle bir karalama kampanyası içine giriyor ve topluma bu yalanlarını pompalıyor ki, biran da toplumun tamamına sirayet edebiliyor.

Sosyal medya denilen canavar ile birlikte yalanı, iftirayı yaymak Dünya tarihinde hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Her türlü spekülasyonu çok rahat yapabilirsiniz, hiç kimse size engel olamaz. Hatta o yalanlarınızı yaymak için size yardımcı bile olurlar. 

Bu gidişat nereye kadar sürecek gerçekten merak ediyorum ama ülkemiz adına oldukça tehlikeli buluyor, gelecek açısından kaygılanıyorum.

Geçtiğimiz günlerde oynanan Beşiktaş – Konya maçı sonrasında yaşananları hep birlikte izledik. Karşılıklı atılan sloganlarla ile futbolun bile nasıl siyasallaştığını gördük. Ayrıca çıkan kavgalar, sahada görülen bıçaklar anlattıkları mı ispatlar nitelikteydi.

Sosyal medya siyasilere edilen ağır küfüler, atılan onlarca iftira ve yalan. Hemen her gün görüyoruz. Her yer edepsiz insanlarla dolu.

Haberler de; sokakta, adliyede, hastane de çıkan kavgaları ibretle mi izliyoruz yoksa sıradan mı karşılıyoruz? Bence artık oldukça sıradan geliyor.

İşte geçen Kandıra’da yaşanan olay. Onun gibi onlarcası ülkenin çeşitli yerlerinde hemen her gün yaşanıyor.

Boşanmalar artarken, ailenin git gide önemsizleştiğini görmek, belki de bir toplumun iflası için en son nokta olsa gerek.

Bütün bunları izlerken, görürken insan elbet kaygı duyuyor. Bu halimizin biran önce farkına varıp, normalleşmek zorundayız.

Ülkemizin, toplumumuzun geleceği açısından bu çok ama çok önemli. Ben bu noktada herkesi uyarırken, aklımızı başımıza almak zorunda olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Özellikle de şu zorlu günlerde daha çok bir birimize sarılıp, güçlü durmak zorundayız.  Emin olun ne başka Türkiye var, ne de bizim bizden başka dostumuz.   

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.