1. YAZARLAR

  2. İbrahim Gürsel

  3. 23 Nisan'ı bu yıl daha coşkulu kutlayalım
İbrahim Gürsel

İbrahim Gürsel

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan'ı bu yıl daha coşkulu kutlayalım

A+A-

Çok önemli bir seçim sürecini geride bıraktık. Ülke olarak gerçekten iyice gerildiğimiz, özellikle son bir ay içinde hangi yönde karar vereceğiz diye her gece derin düşüncelere daldığımız bir dönemdi. Ama bu da bitti.

Pazar gününden bu yana 5 gün geride kaldı. Hala sonuçlar üzerine yorum yapmaya, dersler çıkarmaya devam ediyoruz. Gelecek seçimlerle ilgili tahminler yapıyoruz. Ama bir taraftan da, kampanya süresince bizi birbirimizden uzaklaştırmaya başlayan kaygıları ortadan kaldırmak için uğraşmalıyız.

Anayasa değişiklik teklifiyle ilgili halk oylamasının tam bir hafta sonrası, yani pazar günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 97 nci kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Ne mutlu ki, rekor katılımın sağlandığı, demokrasi adına müthiş bir sınav verdiğimiz halk oylamasından sonra karşımıza böyle bir fırsat çıkıyor. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz.

Anayasa değişiklik teklifine karşı olanların en büyük kaygısı, Cumhuriyet'in kuruluş ilkelerinin ortadan kaldırılmasıydı. Yeni sistemde bu ilkelerin yerini diktatörlüğün alacağı, halkın artık kendini yönetemeyeceği ileri sürülüyordu.

EVET diyenler, bunun böyle olmadığını, yeni sistemin Gazi Mustafa Kemal tarafından 97 yıl önce Saltanatı kaldırıp, halkın kendi kendini yönetme biçimi olarak getirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni daha da güçlendireceğini göstermelidir. Çocuklarımıza hediye edilen 23 Nisan'ı bu yüzden bu yıl daha coşkulu kutlamalıyız.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu yönde gerçekten ciddi bir hazırlık yapmış. Dün başlayan festival, pazar günü sona erecek. Seka Park dahil, şehrin her yerinde etkinlikler var. Alın çocuğunuzu, kardeşinizi, yeğeninizi, katılın bu kutlamalara.

Birbirimizi ayrıştırmadan, kutuplaştırmadan hep birlikte kutlayalım bayramımızı. İnanın, kimsenin kimseden korkmasına, çekinmesine gerek yok. Ülke olarak demokrasiye bağlılığımız çok zor şartlarda kanıtlamak zorunda kalmıştık. Ağır bedeller ödedik. Bugün bu bağlılığı bayram havasında kutluyoruz. Bu bayramı da kutlamak bizim hakkımızdır.


İzmit değerli bir insanı kaybetti

İzmit'te 90'lı yıllarda henüz büyük mağazalar şehrin dört yanını sarmamışken, bu kentin yetiştirdiği kıdemli esnaflardan birkaçı "Kortel" adında bir mağaza açmıştı. Yaklaşan tehlikeyi görmüş, küçük dükkanlarıyla yeni açılacak dev mağazalara karşı ayakta kalamayacaklarını hissetmişlerdi.

İzmit Cumhuriyet Parkı'ndan Yeni Turan'a doğru giderken Tv41'in bulunduğu Kertil Tekke Sokak'a dönen köşe başında açılan Kortel Mağazası'nın ortaklarından biri de çarşamba günü vefat eden, değerli ağabeyim Gültekin Erim'di.

Gültekin ağabey, Kortel'in olduğu yerde bulunan 3-4 dükkandan birinin sahibiydi. İzmit'in güler yüzlü, sevilen esnaflarından biriydi. Dediğim gibi yanında bulunan diğer dükkan sahipleriyle büyük mağazalar karşısında ezilmemek için birleşmiş, Kortel'i kurmuştu. Kortel Mağazası, bu kentin az sayıdaki cesur, girişimci çocuklarının büyük mağazalara karşı ilk ve tek direniş hareketi, var olma mücadelesinin tek meşalesiydi diyebilirim. Yıllarca o köşe başında hizmet verdi. Sonra neden bilmiyorum ortaklık dağıldı.

Gültekin Ağabey, Cedit Mahallesi'nde benim çocukluğumdan beri tanıdığım ve sevdiğim bir büyüğümdü. Dün kendisini mahallemizin tek camisi Baç Çınarlı Camii'nden son yolculuğuna uğurladık. Henüz 55 yaşında geride çok değerli iki evlat bırakarak aramızdan ayrıldı. Mekanı cennet olsun.

Dün Çınarlı Camii'nde cenaze namazı sırasında bu kentte trafik çilesini bir kez daha yaşadık. Cenaze yakınlarını cami önünden mezarlığa taşımak için görevlendirilen belediye otobüsü bu trafik yüzünden çok büyük tehlikeler atlattı.
Park edecek alan bulamadığı için trafiği kilitledi. Bizim camilerimiz rastgele yapılıyor veya eskilerin çevresinde bazı ihtiyaçlar düşünülerek gerekli önlemler alınmıyor. Çınarlı Camii de öyle. Çevresinde otobüs yanaşacak, araç park edecek otopark yok.

Devlet Hastanesi tarafında, eski dükkanlar yıkılarak boş alan ortaya çıkarılmıştı. Ama buraya 8-10 çınar ağacı dikildi, birkaç bank konularak küçük bir park alanı yapıldı. Bu park boş, berduş mekanı haline geldi. Aslında bu alanın bir tarafından giriş yeri bırakılsa bu tür cenazeler için otopark haline getirilebilirdi. Dün cenazeye gelenler çok çile çekti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.