1. YAZARLAR

  2. Serkan Sıdal

  3. 2019 belediyelerde değişimin yılı olacak
Serkan Sıdal

Serkan Sıdal

Yazarın Tüm Yazıları >

2019 belediyelerde değişimin yılı olacak

A+A-

Bugün bakıyorum da Kocaeli’nin sahilleri insanların nefes aldığı yerler halini aldı. Şöyle on, onbeş yıl öncesine gidecek olursak, sahillerin durumu içler acısı idi.

Fabrikaların kendi çıkarları açısından sahillere yapılmış olması kenti boğarken, hem denizi, hem de ciddi manada havayı kirletmelerine neden oluyordu.

İnsanlarda ağırlıklı olarak Değirmendere’ye gelirdi. Adeta çekim merkezi idi bu şirin belde. Yazları yürüyecek yer bulunmaz, vapurlar adeta dolar taşardı.

Şimdi ise bu durum değişti. Dev alan Sekapark, Derince Harikalar, Başiskele ve Kaaramürsel Sahilleri buna eklendi.

Yeterli mi bence değil? Geçmişte yapılan hataların büyük sıkıntılarını çekiyor bugün Kocaeli. Girişlere yapılan köhneleşmiş sanayi siteleri, geçmişten gelen deniz kenarındaki fabrikalar ve yine en güzel noktalarda bulunan askeri garnizonlar şehirleri daraltırken, belediyelerinde elini kolunu bağlıyor.

İşte Gölcük! Donanma Komutanlığı öyle bir noktadaki şehir merkezinden denize ulaşmak için uzun bir yol gitmeniz gerekiyor.

İzmit’in girişinde geniş bir alanda bulunan sanayi sitesi ise adeta bulunduğu yer itibariyle hem trafiğe neden oluyor hem de çok değerli bir arazinin atıl durmasına neden oluyor.

Şehrin birçok noktasında bu tarz yanlış yerde bulunan yapılara şahit olabilirsiniz.

Şimdi bu alanlarda sosyal, kültürel ve ticari projeler yapmak zor değil fakat mevcutları kaldırıp başka yere almak büyük mesele.

Gölcük Sanayi Sitesi belki 20 yıldır bulunduğu yerden kalkacak deniyordu daha bu yıl yeni proje devreye girebildi. Neden yenisine yer bulmak sorundu, sonrasında kamulaştırma daha da zordu. Ankara devreye girmese bir 20 yıl daha yapılamazdı. 2019 yılında tamamlanması bekleniyor.

Gölcük’ün denizle buluşması ise tam bir ütopik proje. Seçim dönemlerinde bu proje ortaya atılıyor ama sonrasında konu kapanıp gidiyor. Donanma Komutanlığı tabi ki kent ve ülkemiz için önemli ama Gölcüklülerin denizle buluşması da bir şekilde sağlanmalı.  

Çalışmalar var fakat İzmit Sanayi Sitesi’nin de ne zaman bulunduğu yerden kalkacağı meçhul. Sanayi farklı alanda daha modern haliyle değerlendirilmeli.   

Derince ve Körfez sahili ise zaten fabrikalara ve limanlara verilmiş durumda. Kartepe ve Başiskele nispeten daha yeşil ve doğal fakat oralarda da sanayi dağınık.

İşin özü, anlatmaya çalıştığım konu şu. Geçmişte gücü ya da parayı elinde bulunduranlar en iyi yerlere konmuş ve adeta kent insanına nefes alacak sahil ve de sosyal alan bırakmamış. Buna 15 yıl içinde dur denmese Kocaelililer nerede ise denizi yakından göremeyecekti.

İşin latifesi bir tarafa artık buna dur demenin yanında yeni yapılacak projelerde gelecekte düşünülmeli. Şehir Mühendisliği uygulanarak, 50 yıl hesaplanarak projeler hayata geçmeli.

Bakın 5 sene önce yapılan yollar bugün yetersiz. Tekrar tekrar sokağa dökülen paralar, bu ülkenin insanın cebinden çıkıyor.

Onun içinde belediye başkanı seçilecek siyasilerde farklı özelliler aranmalı. Siyasette başarılı, herkes seviyor, bu işi yapar mantığı artık yetmiyor. Eğitim ve vizyon şart. Bugün marka kentlere bakın, mutlaka sorunları çözen, büyük projelere imza atmış efsane başkanları vardır.

Zaten siyaset artık merkezden yani Ankara’dan yönetiliyor. Partilerin il ve ilçe başkanları da var ve etkin.  Onun için belediye başkanları siyasete değil, hizmete odaklanmalı. Eğer iki dönem kısıtlaması da gelirse, bence kesinlikle gelmeli, yeni yüzlerle birlikte son 15 yılın ilk 10 yılında yapılan hizmet atağının bir yenisi daha hayata geçebilir.

Belediyeler bir iktidarın dinamikleridir. Eğer halk bugün bu noktada eksikler var diyorsa ki, bazı sorunlar çözülmüş değil, bilhassa ulaşımda ve kentleşme de, yenilenme şart demektir. 2019 seçimleri yenilenme süreci için büyük önem taşıyor.

Ben Kocaeli’de belediyelerin tamamını yöneten iktidar partisinde tam anlamıyla devrim niteliğinde değişim bekliyorum. Günler çabuk geçiyor, 2017 Mayıs’ın ortalarına geldik bile şurada 2019’a bir şey kalmadı, yakında yerel seçimler kent gündeminde de konuşulmaya başlar, aday olmayı düşünen isimleri de çok yakında konuşur, yazarız.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.