1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2. el araç satışında yeni dönem
2. el araç satışında yeni dönem

2. el araç satışında yeni dönem

2. el araç alım satımında yeni bir dönem getiriliyor. Artık isteyen kafasına göre araç alıp satamayacak, alım satan yapan oto galericiler ise yetki belgesi almak durumunda kalacak

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın gündemde tuttuğu ve ikinci el oto alım satımında oto galericileri yakından ilgilendiren yasa ile ilgili Kocaeli Ticaret Odası’nda bakanlık temsilcileri ve oto galericilere bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya yasanın detaylarını anlattı, galericilerin sorularını yanıtladı. KOTO Beytül Kebap Salonu’nda düzenlenen kahvaltılı basın açıklamasına, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Kocaeli Galericiler Site Başkanı Emin Birlik, Ticaret İl Müdürlüğü’nden Uzman Sultan Kurbanoğlu ve oto galerici esnaf katıldı.

katilim-.jpg

TAM MANASIYLA 3 YIL İÇİNDE UYGULANACAK

Uzunkaya yeni yasaya ilişkin gerçekleştirdiği sunumda, “Hem tacirden hem esnaftan sorumlu olarak 2. el ticarete yeni bir döneme geçiyoruz. Bu uygulama, birçok alanda olduğu gibi bu işi yapan arkadaşların hem kurumsal hem de diğer alanlarda gelişmelerine katkı sağlayacak. Canı sıkılan, emekli olan istediği gibi 2. el araç satamayacak. Böylece haksız rekabete ve piyasanın bozulmasına neden olacak uygulamaların önüne geçilecek. Mevcut yasa, yürürlüğe girdi. Ancak bazı hususların tamamlanabilmesi için yönetmeliğimiz yayın tarihinden itibaren bazıları 1-2 ya da 3 yıl içinde uygulanabilecek” dedi.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

2. el araç satışlarında birçok problemle karşılaşıldığını bunun hem alıcı hem de satıcı tarafından sıkıntılar doğurduğunu belirterek, “ Burada kurumsallaşmaya gittiğimiz sürece hem karlılığımız hem de ticaretimiz doğru noktalara taşınmasında ciddi mesafeler kat edeceğiz. Biz sadece yanınızda değil ayrıca emrinizdeyiz. Bundan sonra yetki belgesi almayan hiçbir kurum bu işi yapmayacak. Ticaret il müdürlüğümüzden yetki alması gerekecek. 5 yıl süreyle de bu belge yenilecek. Satılan aracın 8 yaşından küçük olanlar garanti vermek koşuluyla satılacak. Ya da belli bir kaliteye kadar garanti verilecek. Taşıt pazarları belediyeler tarafından kurulup işletilecek. Belediyeler bu yerlerin kurulması ve işletilmesi yetkisini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebilecek. Satıcıların tereddüt ettikleri her konuda il müdürlüğüne gelerek bilgi alabilecek” ifadelerine yer verdi.

YASANIN ÖZETİ NEDİR?

Peki, yeni yasa neler içeriyor. Öncelikli olarak bu işi kendisine kazanç sağlamak isteyenler yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi alacak. İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takibi amacıyla, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. Ekspertiz raporunu satıştan önce alınmış olacak. Bu kural, 8 yaşında ve 160 bin kilometre üzerinde olan araçları kapsamayacak. İkinci el otomobil veya motosikletin satışından 3 ay ya da 5 bin kilometre içerisinde, motorda, şanzımanda, tork konvertöründe, diferansiyelde ya da elektrik sisteminde, sıkıntı çıktığında, satıcı firma bu zararı üstlenmek zorunda kalacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.